Tak vy si chcete pořídit pejska? Proč? Napřed si po pravdě zodpovězte tuto jednoduchou otázku. Odpověď na ni vám do budoucna pomůže v řešení situací, které budou následovat.
Vaše rozhodnutí musí počítat s následujícími povinnostmi: nezanedbatelné finanční zatížení (může být opravdu veliké), časové nároky (jsou ještě větší – výchova, venčení, pravidelný a přátelský kontakt atd.), odpovídající územní prostor, dovolená, vybavení bytu (o obé můžete přijít). A hlavně – pes je živá bytost, kterou nemůžete odložit, když vás přestane bavit nebo se změní vaše bytové či jiné podmínky. Nebo vlastně můžete, ale pokud takto uvažujete už dopředu, tak si psa ROZHODNĚ nepořizujte!

Opravdu si pořád chcete pořídit to uštěkané, uslintané, páchnoucí, věčně žravé, kousavé, hrabající a ničící stvoření? Že mají sousedi krásného, hodného a tichého? Ale vás to třeba nepotká! Ještě jednou se zamyslete!

Ano, pořád ho chcete! Správné rozhodnutí. V tom případě vás čeká několik let života s tím nejlepším a nejvěrnějším čtyřnohým přítelem, který vás bude milovat celou svou psí duší.

Výběr plemene
Koupi pochopitelně předchází výběr plemene. Největší právo na výběr by měl mít ten, kdo se o psa bude nejvíce starat. Kritérií pro správnou volbu je kromě vzhledu mnoho, měli bychom je všechny zvážit. Kromě prostudování příslušné literatury, je velice vhodné konzultovat plemeno s těmi, které ho již mají doma. A nenechte se opít rohlíkem. Většina majitelů bude svého miláčka vychvalovat do nebes a málokdo vás bude odrazovat nočním zuřivým štěkotem, obrovskou spotřebou krmiva, běháním po polích a naháněním uprchlíka, množstvím chlupů po celém bytě, ztrhanými tapetami, vyhrabanými záhonky a tak podobně.
Taky pomůže první otázka – proč psa chcete? Takže opětovná odpověď na ni, vám pomůže při výběru toho pravého plemene pro vás.

Průkaz původu – ano – ne? Ano – sice bude pravděpodobně dražší, ale: PP dává představu o budoucích předpokladech – vzhled a povaha. A také chovatel bývá zpravidla vstřícnější v radách, které budete potřebovat. A i když nechcete o výstavách nebo závodech ani slyšet, třeba se to změní. Nebyl byste první. Ne – tak to budete muset být maličko pečlivější ve výběru. I mezi chovateli bez rodokmenu se najdou perly, tak si dejte práci a najděte si je. Protože taky můžete narazit na „zaručeně“ čistokrevného voříška. Ne, že by byl horší, možná by vás mile překvapil svým utajeným vzhledem a milou a bystrou povahou. A měli byste doma zaručený originál.

Pejsek nebo fenka? Oboje má své kouzlo. Psi bývají osobitější, tvrdší a samostatnější. Ale také čuchavější a hůř cvičitelní. Ale není to pravidlo, nejvíc bude záležet na vašem přístupu a výchově. A fenky jsou mazlivější, jemnější, ale hárají a musí se hlídat před případnými nápadníky. Obě pohlaví se dají rozhodně vychovat k obrazu vašemu, takže zásadní rozdíl je jediný – fenky mohou mít štěňátka!

Tak, už máte plemeno, pohlaví tak jdeme vybírat dál. Od koho si budoucího kamaráda přivezeme. Práci vám velice usnadní přátelé nebo známí, kteří vám doporučí chovatele, od kterých mají pejska oni. Samozřejmě v případě, že jsou s ním spokojeni a vy víte, že přesně toho, co mají oni, vy chcete. Další úskalí – počítejte s tím, že nejen mezi jedinci stejného plemene mohou být rozdíly ve vzhledu i v povaze, ale dokonce i mezi sourozenci. Ale zpravidla nebývají nijak zásadní. Pokud míříte výš (výstavy, závody, chov), je třeba tyto akce navštěvovat nějakou dobu a pozorně sledovat, jaký je původ jedinců, kteří vás zaujali. A tím směrem se obrátit. Na opravdu kvalitní štěně si budete třeba muset i počkat.
Dále existuje nepřeberné množství inzerátů. Není problém. Zavolejte a jeďte se podívat. Ideální je, vidět celý vrh štěňat okolo 1 měsíce věku, případně i několikrát, než se rozhodnete. Vidět matku od štěňat je samozřejmost, stejně jako prostředí, ve kterém štěňata bydlí nebo čím chovatelka psi krmí.
Dále pozor na tzv. množitele – majitele velkochovů, kteří nehledí na socializaci (že nevíte co to je? ještě to probereme), ani na pořádnou výživu matky ani štěňat. Bývají „milí, přesvědčiví a velice zkušení“.

Tak si to trošku shrneme:
Před samotnou koupí jeďte alespoň jednou nezávazně navštívit vybraného chovatele, prohlédnout si štěňata, fenu i prostředí ve kterém žijí.
Nekupujte si štěně, které je vypadá nemocně, které je zanedbané, špinavé, vyhublé nebo ve špatném stavu. Stejně tak, pokud tak vypadá matka štěňat nebo některý ze sourozenců.
Jestliže kupujete štěně bez rodokmenu, bylo by lépe znát i otce štěňat. Bez urážky chovatelů – otec štěňat může být pochybný, i když matka je krasavice.
Věk štěněte musí být minimálně 7 týdnů (6 většinou nestačí), ideální je 8 - 9 týdnů. Pokud nemá štěně v době odběru žádné zoubky, nemá věk na to, aby opustilo matku.
Nekupujte štěně na trhu nebo na ulici.


Výběr vlastního štěněte. Správný chovatel zná svoje psí miminka a měl by vás tudíž dopředu informovat, kterým směrem se začínají ubírat jejich povahové vlastnosti, případně vzhled. Zkušený chovatel může odhalit i budoucí vady jako třeba skus, barva, stavba těla a měl by na ně upozornit. Protože pokud nechcete výstavního šampióna, tak na nějaké té nedokonalosti vám nesejde. Ale toto samozřejmě neplatí vždy. Pokud budete pozorovat 6 – 8 týdenní štěňata, musí být veselá a zvědavá. Musí si vás chtít očuchat a okusovat. Můžou být zprvu nedůvěřivá, ale rychle by si měla zvyknout. Nezaměňujte leknutí s bázlivostí. Dříve tolik oblíbené „házení klíčů“ mezi štěňata a závěr, že jediné to, které se nepolekalo, je kvalitní, je již překonaný. Leknutí z neznámého je naprosto přirozené, ale musí následovat zvědavost. Tady teprve uvidíte, které ze štěňat následně reaguje štěkotem, které je opatrné, některé se schová za bojovnějšího sourozence, kterému to je fuk. O budoucí povaze vám napoví i povaha matky, případně povaha dalších přítomných psů. A to je ta důležitá socializace. Štěňata musí být zvyklá na přítomnost dalších psů a lidí. Musí je brát jako něco samozřejmého, hodného a jejich život obohacujícího. Jednotlivá plemena budou mít samozřejmě své odlišnosti, ale základ zůstává. Od ostré a agresivní matky, která se musí před příchodem návštěv zavřít, se pravděpodobně dočkáte potomků s podobnými povahovými rysy. Mazlivé fenky signalizují i budoucí přítulnost svých potomků. Představu o budoucí povaze si uděláte, když se pozorně zadíváte, jak se chovatel chová se svým psům a oni k němu. Protože to jsou hlavně oni, kdo dávají štěňatům první zkušenosti s dalšími psy a lidmi. Nezřídka si již od chovatele odnášejí štěňata některé negativní zkušenosti. Protože, když žije štěně 7 týdnů v malé ohrádce v tmavé předsíni, budete mít hodně práce, než ho seznámíte s okolním velikým světem.


Takže vybírejte pomalu, pozorně. Už přece víte, proč si pejska pořizujete a teď své přání převádíte do reality. Při výběru je ideální, když se na budoucím členu rodiny všichni shodnou.

Do budoucna tím předejdete konfrontacím typu – ten černý, kterého jsem chtěl já, by to určitě neroztrhal!

Před odběrem štěněte se nezapomeňte informovat o případném očkování (jedno by již měli mít štěňata za sebou), odčervení, kupní smlouvě (velice užitečná věc), krmení (většinou chovatel i poskytne krmení na první dny), hygienických návycích, případně dalších individuálních náležitostí.


A co bychom měli mít doma již připraveno? Hned zpočátku si uvědomte, že se bude štěňátku stýskat a bude to dávat najevo. Jeho život se od základu změnil a pro váš budoucí a šťastný společný život bude do začátku potřebovat hodně péče, tolerance a pochopení. Pelíšek – bude chtít spát tam, kde vy. Naprosto přirozené – dosud nikdy nespalo samo. Pokud nesouhlasíte, připravte mu pelíšek do vaší blízkosti a v noci se obrňte trpělivostí nebo ucpávkami do uší. V prvních dnech potřebuje štěně klid a pocit jistoty, aby se mohlo seznámit s novým prostředím. Seznámení s ostatními zvířecími členy domácnostmi bychom měli odložit alespoň na druhý den. Stejně tak návštěvy, výlety a podobně. Ideální (ne vždy možné) je přinést štěňátko před víkendem. Jídlo – počítejte s tím, že pro zdárný vývoj potřebuje kvalitní stravu v době růstu a nepodceňujte ji. Pokud ji nedostávalo u chovatele, opatrně na ní přejděte. Co je ve kterém věku žádoucí vám poradí každý veterinární lékař. Strava - napřed určitě 5x denně. Hračky – spoustu. A nakonec se stejně může stát, že nejoblíbenější budou vaše OBLÍBENÉ pantofle. Dopředu raději oželte některé části vybavení domácnosti (tapety, koberečky, nohy od židlí a stolů, potahy, ale také ponožky, pásky, rukavice, kapesníky, knížky, … vše co necháte v dosahu). Pozor – dráty k el. spotřebičům!!! Samozřejmě, že vás nemusí nic z uvedených destrukcí potkat, ale když na ně budete připraveni, tak následně budete mile překvapeni. Rozhodně ale budete připraveni o váš čas, protože štěňátko si ho zabere pro sebe, ale to jste si přece přáli a proto psího společníka pořídili. Všechen čas, který mu budete věnovat, se vám v budoucnu v dobrém vrátí. Misky (na jídlo, na vodu), obojek, kšíry, vodítko – na trhu nepřeberné množství. Kartáče a hřebeny, kosmetika vůbec – podle plemene. Co bude následovat a co budete ještě potřebovat vás naučí soužití s novým přírůstkem. Například učení hygieně (nečůrat za křeslo nebo do koupelny). Nebojte se k výchově přistupovat během her, ale mějte na paměti, že první měsíce máto doma vlastně psí miminko, tak tomu přizpůsobte své i jeho nároky.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2828 | 28%)
Ne (2469 | 24%)

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one